A A A K K K
для людей із порушенням зору
Михайлівська громада
Запорізька область, Василівський район

Всесвітній день донора крові

Дата: 15.06.2020 10:58
Кількість переглядів: 236

Вчора, 14 червня - в державі пройшов Всесвітній день донора крові. Наразі, коли наша держава, як і увесь світ зіштовхнулись із пандемією коронавірусу Covid-19, потреба у крові та її компонентах як ніколи нагальна. За даними Міністерства охорони здоров’я, у медичних закладах України під час карантину стало вдвічі менше донорів крові. Кожна краплина крові може стати рятівною для людини, яка її потребує.

Держава гарантує захист прав донора та охорону його здоров’я, а також надає йому пільги. Про це розповідає начальник Острозького бюро правової допомоги, що на Рівненщині, Микола Шаповал, який, до речі, сам є донором крові.

Закон для донорів
Закон України «Про донорство крові та її компонентів» регулює відносини, пов’язані з розвитком донорства крові, забезпеченням комплексу соціальних, економічних, правових і медичних заходів щодо організації донорства в Україні та задоволенням потреб охорони здоров’я в донорській крові, її компонентах і препаратах. Держава гарантує захист прав донора та охорону його здоров’я, а також надання йому пільг відповідно до статей 9-11,13.
 

 Плюс один день
Так, у день давання крові та (або) її компонентів, а також в день медичного обстеження, працівник, який є або виявив бажання стати донором, звільняється від роботи на підприємстві, в установі, організації незалежно від форм власності з збереженням за ним середнього заробітку. Донори з числа студентів вищих навчальних закладів та учнів професійних навчально-виховних закладів у зазначені дні звільняються від занять.
Після кожного дня давання крові та (або) її компонентів, зокрема, у разі давання їх у вихідні, святкові та неробочі дні, донору надається додатковий день відпочинку зі збереженням за ним середнього заробітку. За бажанням працівника, цей день може бути приєднаний до щорічної відпустки або використаний в інший час упродовж року після дня давання крові чи її компонентів.
У разі, коли за погодженням з керівництвом підприємства, установи, організації, командуванням військової частини в день здачі крові донор був залучений до роботи або несення служби, йому за бажанням надається інший день відпочинку зі збереженням за ним середнього заробітку.
Якщо давання крові та (або) її компонентів відбулося у період щорічної відпустки, ця відпустка продовжується на відповідну кількість днів з урахуванням надання працівнику додаткового дня відпочинку за кожний день давання крові.
Виплата середнього заробітку за день здачі крові або додатковий вихідний день, якщо донор сдавав кров у вихідні, святкові та неробочі дні, під час щорічної відпустки, або залучався до роботи у день сдачі крові, здійснюється за рахунок коштів власника підприємства, установи, організації, де працює донор або уповноваженого ним органу.
Варто зазначити, що підставою для надання зазначених пільг є відповідні довідки, видані донору за місцем медичного обстеження чи давання крові та (або) її компонентів.

А ще – сніданок та обід
Також у день давання крові та (або) її компонентів, донор забезпечується безкоштовними сніданком та обідом за рахунок коштів закладу охорони здоров’я, що здійснює взяття у донора крові та (або) її компонентів. У разі неможливості забезпечення таким харчуванням, відповідний заклад охорони здоров’я має відшкодувати донору готівкову вартість відповідних наборів харчування.

Грошова допомога учням та студентам
Окрім того, Закон передбачає і додаткові пільги, що надаються донорам у зв’язку з систематичним безоплатним здаванням крові та її компонентів.
Учням професійних навчально-виховних, студентам вищих навчальних закладів, які впродовж року безоплатно здали кров та (або) її компоненти у сумарній кількості, що дорівнює двом разовим максимально допустимим дозам, надається право на одержання грошової допомоги у розмірі 25 відсотків встановленої у навчальному закладі стипендії протягом шести місяців. Виплата такої грошової допомоги здійснюється за місцем навчання донора.

Додаткові пільги
Упродовж року після здачі крові та (або) її компонентів у зазначеній кількості донори мають право першочергового придбання путівок для санаторно-курортного лікування за місцем роботи або навчання та першочергового лікування в закладах охорони здоров’я, що перебувають у державній власності.
Зазначити, що окрім цих пільг, міністерствами та відомствами України, органами державної виконавчої влади, місцевими радами, власниками підприємств, установ, організацій або уповноваженими ними органами для таких донорів можуть бути встановлені й інші додаткові пільги.

Варто пам’ятати, що завдяки донорству можна врятувати багато життів та дати надію важкохворим людям і їх близьким на одужання.  

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора