РОЗІРВАННЯ ДОГОВОРУ ОРЕНДИ ЗЕМЛІ

Дата: 30.12.2020 08:48

Якими можуть бути підстави для дострокового розірвання договору оренди земельної ділянки?

Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або умовами самого договору.

Законодавством України визначено два шляхи дострокового розірвання договору оренди землі:

?за згодою сторін;

?за рішенням суду.

Частиною третьою статті 31 Закону України "Про оренду землі" визначено, що договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. У разі розірвання договору оренди землі за погодженням сторін кожна сторона має право вимагати в іншої сторони відшкодування понесених збитків відповідно до закону.

У разі розірвання договору оренди землі з ініціативи орендаря орендодавець має право на отримання орендної плати на землях сільськогосподарського призначення за шість місяців, а на землях несільськогосподарського призначення - за рік, якщо протягом зазначеного періоду не надійшло пропозицій від інших осіб на укладення договору оренди цієї ж земельної ділянки на тих самих умовах, за винятком випадків, коли розірвання договору було обумовлено невиконанням або неналежним виконанням орендодавцем договірних зобов'язань.

Згідно зі статтею 32 Закону України «Про оренду землі» на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі:

1) невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 Закону України "Про оренду землі":

• використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди;

• дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання державних стандартів, норм і правил;

• дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються;

• своєчасного внесення орендної плати;

• передання в користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам договору оренди;

• при передачі земельної ділянки в оренду забезпечення відповідно до закону реалізації прав третіх осіб щодо орендованої земельної ділянки;

• невчинення дій, які б перешкоджали орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою;

• відшкодування орендарю капітальних витрат, пов’язаних з поліпшенням стану об’єкта оренди, яке проводилося орендарем за згодою орендодавця;

• попередження орендаря про особливі властивості та недоліки земельної ділянки, які в процесі її використання можуть спричинити екологічно небезпечні наслідки для довкілля або призвести до погіршення стану самого об’єкта оренди;

• початок використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, але не раніше державної реєстрації відповідного права оренди;;

• виконання встановлених щодо об’єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі;

• дотримання режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення;

• у п’ятиденний строк після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки державної або комунальної власності надання копію договору відповідному податковому органу.

2) невиконання сторонами обов'язків, передбачених умовами договору:

• невиплата орендної плати;

• використання землі не за цільовим призначенням;

• передача в суборенду без дозволу орендодавця (якщо такий вимагається) тощо.

3) випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки;

4) виникнення підстав, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України щодо:

?забезпечення використання землі за цільовим призначенням та за свій рахунок приведення її у попередній стан у разі незаконної зміни її рельєфу, за винятком випадків незаконної зміни рельєфу не власником такої земельної ділянки;

?додержання вимог законодавства про охорону довкілля;

?своєчасної сплати земельного податку або орендної плати;

?непорушення прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів;

?підвищення родючості ґрунтів та збереження інших корисних властивостей землі;

?своєчасного надання відповідним органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування даних про стан і використання земель та інших природних ресурсів у порядку, встановленому законом;

?дотримання правил добросусідства та обмежень, пов'язаних з встановленням земельних сервітутів та охоронних зон;

?зберігати геодезичні знаки, протиерозійні споруди, мережі зрошувальних і осушувальних систем.

Такий спосіб розірвання договору оренди реалізується шляхом подання відповідного позову до суду із аргументацією підстав для визначення договору оренди недійсним.

У разі виникнення правових питань отримати юридичну консультацію або роз’яснення можна, звернувшись до відділу «Михайлівське бюро правової допомоги».

Статтю підготувала Т.А. Мороз

Нагадуємо!!! З 06.10.2020 року  Відділ «Михайлівське бюро правової допомоги» Мелітопольського МЦ БВПД призупинило особистий прийом громадян та надання адресної правової допомоги  і повністю  перейшло на надання правових послуг ДИСТАНЦІЙНО. Прийом громадян ведеться за попереднім записом!

Щоб отримати правову консультацію:

???? напишіть на нашу електронну пошту: mykhailivske@legalaid.zp.ua

???? зателефонуйте на номер Відділу:  (06132) 2-07-33, 098 35 422 53 (робочі дні з 8.00 до 17.00)

Небхідні документи можна залишити в скриньці для кореспонденції, що знаходиться: смт Михайлівка, вул. Святопокровська, 4-А.

Пам’ятайте, що карантин — це не перешкода для отримання правової допомоги від держави!!!

Ми допоможемо захистити Ваші права!